Začínám - VIII. aneb do sedel...

list č.08

   Nesporným faktem je, že jsme se v předešlé VII. části zabývali spíše nežli vlastní jízdou - získáním určitých návyků,  ovšem jinak tomu nebude ani dnes neboť také vlastní jízda je souborem vžitých návyků bez nichž bude vaše jízda "kostrbatá" a do značné míry nejistá. Proto nežli zavelím :
do sedel a společně se v tomto článku vydáme na první již opravdovou jízdu bude nezbytné objasnit si některé zákonitosti a upozornit na hrubé chyby kterých by jste se již v úplném začátku měli vyvarovat neboť později se v začátcích získaných zlozvyků budete jen obtížně zbavovat.
   Pokud budu předpokládat, že máte předešlé části našeho povídání o úplných začátcích v jedné stopě již zmáknuté, bude ještě před vlastním vyjetím do provozu velmi důležité osvojit si jak se chovat v krizových situacích neboť krizovka
nepočká až budete umět jezdit - ta přichází vždy v nejméně vhodný okamžik a je proto nanejvýše žádoucí již od úplných začátků vědět - jak se v krizové situaci chovat a co můžete v krizovce od svého stroje očekávat.
   Prvním a povětšinou podmíněným reflexem v krizové situaci je - začít intenzivně brzdit. Aby jste ale zjistili (nejen pro případné řešení krizových stavů) jak se váš stroj bude chovat při velice intenzivním brzdění - bude opět nutné vydat se na opuštěnou plochu kde si v reálu vyzkoušejte jak se váš stroj při intenzivním brzdění chová a na jakou vzdálenost je schopen zastavit.
   Při této "trenýrovce" budete muset překonat minimálně dvě psychické bariéry. Tou první bariérou (kterou bude snadnější "vygumovat" si z mysli) je, že intenzivním brzděním svému stroji "ubližujete". Věřte mi, že nejen stroji daleko více ublížíte pokud se nenaučíte "jít" na brzdy do plných. Druhou psychickou bariérou kterou budete muset překonat je obava, že intenzivní brzdění přivodí váš pád. Jak tyto dvě velmi silné bariéry odbourat? Jediná opravdu fungující metoda je praktický "trénink" při kterém budete postupně zvětšovat intenzitu brzdění až na hranici zablokování kola (těsně před tím nežli se kolo přestane otáčet a jde do smyků). Teprve tehdy až budete schopni neomylně najít tento moment - bude vaše brzdění nejúčinnější. Není to lehké a tento moment se bude velice lišit nejen od povětrnostních podmínek a podkladu po němž právě jedete, ale také na momentálním zatížení stroje atd atd atd..... těch faktorů je opravdu mnoho ovšem to není až tak důležité - podstatné je to aby jste :
A) věděli jak se váš stroj při intenzivním brzdění chová

B) aby jste neomylně poznali kdy již kolo začíná blokovat (dostává se do smyku)
První věc tedy za A) nebude složité prověřit a zcela jistě při této akci dojdete k neoddiskutovatelnému, že zadní brzdou stroj na krátkou vzdálenost skutečně nezastavíte a tak (ačkoli to pro mnohé bude opět psychická bariéra) budete muset do této akce zapojit přední brzdu. Mluvím li již o přední brzdě - pak musím dodat, že je více nežli žádoucí, aby jste se  naučili přední brzdu (a také spojku) ovládat 2 / 3 prsty. Proč? Pokud budete páčky ovládat 
čtyřmi prsty pak při každém jejím zmáčknutí zcela uvolníte sevření řidítek což se vám může při

ovládání páček

naléhavé (prudké) manipulaci velice vymstít (řidítko se vymkne z ruky a je vymalováno).
   Jestliže jste si tedy tuto první část A) již náležitě odzkoušeli přistupte k složitějšímu B) tedy k rozpoznání kdy nastane okamžik zablokování kola. Je mi zcela jasné že si mnozí řeknete - ten Generál se snad zbláznil - on chce abych si
pouze ilustrační video
wmv 3,46MB
lehnul ještě dřív nežli jsem začal jezdit. Ale věřte mi, že pokud se vám cokoli na volné ploše bez provozu nepovede bude mít podstatně menší následky nežli když vyjedete nepřipraveni do provozu - neboli a jak již bylo řečeno krizová situace nepočká až budete umět jezdit. Své pokusy dostat se na hranu zablokování obou kol dávkujte pozvolna a mějte stále na paměti, že jakmile se některé z kol zablokuje - musíte tlak na brzdu uvolnit. Jinými slovy musíte se naučit jakémusi "mechanickému ABS". Popsat okamžik těšně před zablokování kola nelze - toto prostě musíte vycítit a bohužel jinak to nejde - nežili si tento úkon poctivě nacvičit. Bude vám to
ze svrchu řečených důvodů silně proti srsti ovšem pokud tento úkon zvládnete (což se nepovede jedním povedeným brzděním - ale celou sérií) budete v nepředvídatelných situacích podstatně sebejistější (nezazmatkujete).
   Je nesmírně důležité uvědomit si, že při intenzivním brzdění stroj nemůžete ovládat - nezatočí. A pokud se vám povede při intenzivním brzdění přesto stroj stočit - zcela jistě to bude pouze smykem, který ještě nejste připraveni zvládnout a tak si pro začátek pamatujte, že při intenzivním brzdění jede stroj rovně a pokud se kolo dostane do smyku - musíte uvolnit tlak na brzdu. Píši uvolnit tlak na brzdu - nikoli přestat brzdit. V momentě kdy se po uvolnění brzdy stroj srovná do přímé dráhy (srovná se zcela jistě neboť je je to dáno jeho geometrií) opět zintenzívněte brzdění. Nikdy - opakuji nikdy se nesnažte případný smyk stroje eliminovat sundáním nohou z pedálů na asfalt.
   Při intenzivním brzdění nesmíte zapomenout na spojku. Je sice fakt, že spojku zkušenější mačkají o poznání déle nežli brzdu (případně až v závěrečné fázi brzdění) ovšem u vás coby začínajících bude vhodnější pokud spojku zmáčknete přímo s nástupem do intenzivního brzdění neboť tak eliminujete možnost "rozskákání" zadního kola.
   Zcela určitě se někteří z vás dostanou do situace kdy před vámi bude překážka (například  z vedlejší silnice vám vyjede plechovka atd...) a vy již zcela evidentně vidíte, že není reálné dobrzdění. V takovémto případě je nutné udělat úhybný manévr - tedy po brzdění do poslední chvíle zcela uvolnit brzdy a vyhnout se překážce neb nejhorší průšvihy jsou vždy z čelních nárazů. Úhybný manévr není vlastně nic jiného nežli "myška" čili - objetí překážky dvěma za sebou rychle následujícími zatáčkami. Tento úhybný manévr se nechá velimi podstatně zintensivnit ("myšku" uděláte na podstatně kratší vzdálenosti) pokud při

"nástupu" do úhybného  manévru prudce strčíte od jednoho řidítka (vždy do toho kterým

ilustrační foto

směrem se chcete překážce vyhnout). Bylo by složité a těžko pochopitelné zde tento úkon popisovat a tak vám nezbude nic jiného nežli si jej opětovně vyzkoušet - natrénovat, na volné ploše přičemž se budete muset opětovně vyrovnat s psychickou bariérou neboť vám bude slině proti srsti za jízdy intenzivně "drbnout" do jednoho řidítka. Pokud však tuto bariéru překonáte - zjistíte na jak velmi malém jízdním úseku se touto metodou vyhnete překážce. Pro své první pokusy úhybného manévru za použití "drbnutí" do řidítek zvolte rychlost okolo 40 km.

   Co zcela zásadně nedoporučuji :

   dříve nežli skutečně zavelím do sedel neodpustím si ještě několik zcela striktních doporučení. No jo - no, jako bych to již slyšel : "řekni nám již konečně jak projet zatáčku v pořádném náklonu a nechej již těch teorií .........."
Věřte mi, že se také k tomuto momentu dopracujeme, ale aby jste mohli zatáčku skutečně projet - nikoli jí protrpět nebo ještě něco horšího, musíte znát veškeré aspekty které vám umožní zatáčku si opravdu užít.
   Předně své první jízdy při nich se chcete něčemu naučit nepodnikejte v počasí které není pohodové. Pokud se vydáte na své první jízdy v nízkých teplotách zcela jistě si koledujete o malér neboť motocyklové pneumatiky nejsou konstruované na jízdu při teplotách pod 10°C. Dokonce ani to, že je v končící zimě venkovní teplota okolo 15°C vám nezaručí správnou adhezi pneumatik neboť zem - potažmo asfalt se prohřívá po zimě daleko a daleko pomaleji nežli venkovní vzduch a na takto studeném podkladu se pneu chová jako "bakelitová" (její adheze je prachbídná - klouže). Na méně frekventovaných silnicích kam se ve svým prvním jízdám zcela jistě vydáte můžete navíc a velice snadno najet na neprohřátou (promrzlou) "plotnu" a to samé platí pro mosty (obzvláště pak ty v lesních úsecích) a nejrůznější můstky o kterých mnohdy ani nevíte, že je přejíždíte........
   Rovněž se vyvarujte podnikat své první jízdy ve velmi nejistém počasí a pokud vás již překvapí na cestě jarní slejvák uděláte velice rozumnou věc - pokud co nejdříve zastavíte a budete pokračovat až se déšť přežene. Málo kdo si totiž ve své euforii z prvních jízd uvědomí hrozbu aquaplaningu - přestože nebezpečí jeho vzniku je u motocyklů z mnoha důvodů daleko větší a následky povětšinou hrozivější nežli u automobilu. Neodpustím si proto připomenout několik zcela zásadních věcí, které by měl každý znát a dodržovat.
   Aquaplaning - co o něm víme :
   mnohdy stačí krátký a důkladný liják k tomu, aby se cesta, kudy jindy jezdíme bez problémů proměnit v zákeřnou past. Jde o ta místa, kde během deště vznikají velké kaluže nebo souvislé vodní plochy. Touto vodní plochou se musí pneumatika "proříznout", aby zůstala na pevném podkladu vozovky. Pokud je vzorek dostatečně hluboký, pak "stíhá" vodu odvádět mimo styčnou plochu vozovky a pneumatiky. Čím je vzorek menší a rychlost jízdy větší - tím je nebezpečí vniku aquaplaning pravděpodobnější. Jestliže totiž již vzorek nestíhá odvádět vodu vně styčné plochy vozovky a pneumatiky - začnete jet po vodní vrstvě. Z řečeného vyplývá první způsob obrany před aquaplaningem : nejen kvalitní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem, ale především přizpůsobení rychlosti jízdy. Musíte si uvědomit,
pouze ilustrační video
wmv 2,71MB
že pneumatiky cestovních motocyklů jsou jakýmsi kompromisem, který umožňuje jízdu za such i mokra, ovšem u pneumatik (nízkoprofilových) pro výkonnější stroje je tendence se přibližovat ke konstrukci pneumatik určených pro suchou trať, kde je vzorek spíše symbolický. Proto mějte na paměti, že ani kvalitní guma není samospasitelná. Je-li před námi vrstva vody na vozovce, musíme tomu v každém případě přizpůsobit techniku jízdy. Než na tuto souvislou hladinu  najedete snažte se snížit svou rychlost. Pokud jste však nestihli snížit rychlost a již jedete "po vodě" v žádném případě se nesnažte brzdi - ani motorem. Naopak - vymáčkněte spojku, aby se kolo mohlo snázeji "odvalovat" a nedostalo se do smyku. Velmi důležité je v této situaci
nepodlehnout panice, nezmatkovat a vyvarovat se prudkých reakcím. Udržujte přímý směr, protože jakýkoli pokus o změnu směru jízdy povede k pádu.  Musíte si uvědomit, že pokud již jedete "po vodě" je to takřka stejné jako by jste jeli na ledu a zrovna tak se bude chovat i váš stroj . To že se okamžik vnikl aquaplaningu blíží vám bude signalizovat takřka neexistující stopa za vašim strojem a že jste se již octli "na vodě" neboli vnikl aquaplaning poznáte hned podle několika indicií. Nejmarkantnějších je, že se sami od sebe výrazným způsobem zvýší otáčky motoru.
   Avšak aquaplaning je pouze jednou z mnoha nástrah která na vás při prudkém dešti nebo bezprostředně po jeho skončení číhá. Pokud si k řečenému přičtete podstatně zhoršený brzdný účinek vašeho stroje, po dešti z krajnice do vozovky naplavené nečistoty, mnohdy také větrem ulámané větvičky a listí - zjistíte, že výpočet rizik který je nutné umocnit vaší nezkušeností - není zrovna malý. Při překonání všech těchto nástrah budete mít krom toho co jste si
zapamatovali ze zde řečeného již pouze jediného pomocníka - kvalitní pneu

   Pneu :
   je mi vcelku jasné, že ti z vás kteří koupili stroj "z druhé ruky" mají nyní již tak hluboko do kapsy, že se jen málo kdo bude vážně zamýšlet nad "přezutím" stroje který má ještě zákonem předepsaný vzorek. Avšak věřte mi, že jízda na pneumatikách (obzvláště pak pro vás coby začínající motorkáře) jejichž vzorek je již za polovinou nového bude poměrně složitá (nejen z důvodů v předešlém odstavci řečných), neboť stroj půjde již velmi "neochotně" do
požadovaného směru a jen složitě stroj udržíte ve stopě. Dlužno však říci, že ani pneu jejíž

takto rozhodně NE

hloubka vzorku si nezadá s novou gumou - musí být naprosto OK. Velice často se setkávám se staršími stroji na nich jsou "obuty" pneumatiky které pamatují Šemíka coby hříbě - jinými slovy - pneumatiky velice starého data výroby což sebou nese nejenom jejich starou (překonanou) konstrukci, překonané výrobní technologie, ale hlavně ztrátu jejich původních adhezních vlastností. Osobně jsem přesvědčen o tom, že okřídlené heslo - na helmě se šetřit nemá platí rovněž pro pneumatiky a pokud jsme si již něco málo řekli o pneumatikách jako takových (v jednom z dalších dílů našeho povídání bude pneumatikám věnováno více prostoru) bylo by na místě říci si opětovně alespoň základní informace o bantamovém efektu :
   většina z vás velice dobře ví co toto slovo ve spojení s motorizmem znamená. Bantamový efekt (neboli neřízené a nekontrolovatelné pružení stroje v pneumatikách) vzniká vždy a je přímo úměrný rychlosti, stavu vozovky, kvalitě / stavu pneumatik a tlumičů. Většina z vás si velice dobře dokáže představit jak takový bantamový efekt v praxi vypadá, ale je nutné si uvědomit, že vedle vertikálního (nahoru a dolu) vniká daleko horší horizontální (stranové) pružení pneumatik. V praxi to vypadá tak, že při průjezdu zatáčky se vlivem odstředivé síly přesouvá veškerá hmotnost stroje i jezdce na vnější stranu zatáčky. Čím více je pneumatika
foto č.1 podhuštěná tím více se tomuto tlaku podá a při výjezdu ze zatáčky (při zmenšení tlaku na
její profil - bok) se pneu vrací do své původní polohy ovšem o mnoho rychleji nežli vlastní stroj. Tento - pouze zdánlivě velmi malý pohyb (přímo úměrný na stavu podhuštění a boční výšce  - profilu pneumatiky) dokáže se strojem "trhnout" natolik, že v mnoha případech dojde k jeho rozvlnění a pokud v tento okamžik zazmatkujete - pak je na průšvih zaděláno. Výrazného potlačení vzniku bantamového efektu se dosáhlo tím, že byli zkonstruované nízkoprofilové pneumatiky a litá kola (viz foto č.1). Ovšem něco je vždy za něco, takže jízda na takovýchto pneumatikách je vzhledem ke stavu našich silnic ne_nepodobná jízdě na žebřiňáku. Ale to

jsem již tak trochu odbočil od podstaty tohoto odstavce kterým jsem chtěl zdůraznit jak

ch_jo - je to marný, je

nesmírně důležité je - mít před každou jízdou správně nahuštěné pneu - opakuji :

to marný, je to.....

před každou jízdou!!!! To tedy znamená, že stav pneu kontrolujeme před vyjetím z garáže nikoli až po ujetí xx km (kdy je již pneu zahřátá) ovšem to bych suploval desatero před jízdou - které zcela jistě již znáte nazpaměť
   Rozkmitání stroje :
   které vznikne z mnoha příčin (tyto rozebereme v některém z dalších pokračování) je opravdu velmi nebezpečné a nejhorší co můžete v danou chvíli udělat je - snažit se mnohdy velice intenzivně kmitající řidítka "uklidnit" jejich pevným
sevřením a pohybem do protisměru kmitání. Pokud se budete snažit rozvlněný stroj (kmitající řidítka) "zklidnit" tímto způsobem dosáhnete zcela jistě naprosto opačného efektu - tedy kmitání umocníte. Jak se tedy zachovat? Jsou dva způsoby - tím prvním je zcela uvolnit řidítka (stroj se díky své geometrii velice brzo srovná do stopy a zklidní sám). Většinou však málo kdo toto z psychického důvodu zvládne. Potom máte druhou možnost - jakmile se stroj rozkmitá prudce přidejte plyn. Přidání plynu (intenzivní zatlačení zadního kola) stroj srovná do
pouze ilustrační video
wmv 4,86MB
stopy a zklidní, ovšem tuto akci můžete aplikovat pouze tehdy - pokud máte dostatečnou rezervu na plynu - tedy pokud právě nejedete plný kotel.
   Doufám, že jsem vás předešlými řádky příliš nenudil, neodpoutal vaši pozornost podrobnějším rozborem některých situací - případně nevyděsil zařazenými videi, ale věřte mi že ne nadarmo se říká : kdo je připraven není.......
   Přesto že jsme si podstatné situace rozebrali (k některým se později vrátíme podrobnějším výkladem) faktem zůstává, že Alfou a Omegou jízdy v jedné stopě vždy byla, je a zůstane zatáčka :
   Nejen na nejrůznějších motorkářských portálech, diskusních fórech, ale i v tisku naleznete zcela zaručené "návody" jak správně projíždět zatáčku. Nerad bych všechny tyto rady zcela zatracoval ovšem vesměs nejsou napsané pro účely o nichž si povídáme (tedy pro úplné začátky v jedné stopě) a rady v nich se vztahují k zcela jinému typů strojů nežli sedláme my. Pokud se tedy někdo již s podobnými články setkal a nebo slyšel nejrůznější teorie povětšinou "závodníků z leknutí" zapomeňte na ně neboť některé rady v nich obsažené vysloveně hraničí s hazardérstvím a navíc pokud si například : zvyknete zatáčky "uřezávat" - což v nejrůznější formě radí většina takovýchto "zaručeně správných návodů" - pak věřte tomu, že se zatáčky nenaučíte jezdit niky.
   Předně a to zdůrazňuji se budete po celou dobu jízdy (nejen v zatáčce) držet na středu své poloviny. Nebudete tedy vymetat krajnici ani najíždět k dělící čáře nýbrž pojedete středem své poloviny silnice. Tato pozice na vozovce vám poskytne z obou stran vcelku dostatečný prostor pro případný nepředvídatelný manévr. Jestliže se však v kterékoli situaci (a to ať již na rovině nebo v zatáčce) budete držet při škarpě nebo středové dělící čáře - pokaždé vám bude z jedné strany chybět mnohdy životně (do slova a do písmene) důležitý prostor.

   Jak tedy na to? V dostatečném předstihu před zatáčkou zaujmout správný posed - to znamená, že motocykl sevřete nohama - nikterak křečovitě, ale tak aby jste získali kontakt mezí strojem (většinou nádrží) a stehny. Tímto "uchopením" jste získali ideální kontakt se strojem a vytvořili jste další velice významný bod v ergonomickém trojúhelníku : řidítka, sedačka a stupačky. "Sevření" (opakuji - nesmí být nikterak křečovité) nádrže stehny vám později umožní naprosto plynule regulovat náklony v zatáčkách pouhým zvyšováním tlaku stehna do nádrže na jedné straně při současným uvolňováním sevření na straně opačné. Dost možná to zatím zní složitě, ale vše si vysvětlíme natolik názorně, že nebude pochyb ani o jediném pohybu při průjezdu zatáčkou. Jdeme tedy na věc (pro náš popis zvolíme pravou zatáčku).
   Jak již bylo řečeno jedete středem své poloviny vozovky.
S blížící se zatáčkou sevřete nádrž mezi stehna a začnete brzdit. Před najetím do zatáčky musíte brzděním společně s podřazením na nižší kvalt (pokud bude zatáčka ostrá tak o dva stupně) zpomalit stroj na takovou rychlost, aby jste si v duch řekli : "proč do ní jedu tak pomalu..... " Současně ještě před nájezdem do zatáčky tedy v době brzdění a podřazování již musíte zatáčku "číst" a to hned z mnoha důvodů. Prvním je ten, aby jste věděli na jakou rychlost zpomalit a na jaký kvalt podřadit. Druhým důvodem je, že musíte pro správné projetí zatáčky vyhodnotit její rádius. Další důvod pak je vědět zda v zatáčce není výmol a nečistoty (hlavně písek, listí, bláto od zemědělských strojů....) Toto všechno musíte zvládnout ještě před najetím do zatáčky neboť zjistit až v zatáčce, že jste do ní dlouhý, že se její rádius "utahuje" více nežli jste vyhodnotil, že máte přímo ve stopě výmol do půlky kola a nebo že je v zatáčce z krajnice naplavený písek - se velice nevyplácí.
   Do zatáčky tedy najíždíte středem se zpomaleným strojem a podřazeným kvaltem. Začněte uvolňovat sevření pravého stehna a současně s tímto uvolněním pravé nohy levým stehnem tlačíte do nádrže při současném velice lehkém přidávání plynu. Tímto lehkým přidáváním plynu "přitahujete" stroj k asfaltu a eliminujete jeho rozvlnění. Zmíněným manévrem se stroj začne naklánět v požadovaném směru a vaše tělo musí tento náklon přesně kopírovat. Je mi zcela jasné, že pro mnohé z vás bude v počátcích sledování náklonu stroje tělem do značné míry psychicky obtížné ovšem nikdo po vás - tedy ani já - nechce aby jste zatáčku jeli "po uchu". Do zatáčky zvolte takovou rychlost (potažmo náklon) který ještě vaše psychika "ustojí" - postupně se získáním sebedůvěry budou vaše náklony odvážnější. Hlavně ve snaze o náklon stroje nedělejte to - že budete do zatáčky pod sebou pokládat pouze stroj zatímco tělo necháte v rovině. Takovýto průjezd zatáčkou je nejen velice komický a nepraktický, ale také nebezpečný neboť váha vašeho těla bude působit zcela jiným směrem nežli je pro adhezi pneumatik optimální.
   Nyní naostro : středem své poloviny s podřazeným kvaltem a sníženou rychlostí při nájezdu do zatáčky uvolníte tlak v pravé noze při současném zvýšení tlaku levé nohy do nádrže. Společně s pohybem levé nohy "sleduje" vaše tělo náklon stroje a začínáte pozvolna přidávat plyn. V momentě kdy jste zatáčku "dočetly" - tedy zatáčka se začíná otvírat snižte tlak do levého stehna a pravé (uvolněné) přitiskněte k nádrží společně s rasantnějším dotažením plynu.

   Nyní bude nutné (pro správné pochopení této akce) vysvětlit si podrobněji některé popsané úkony.

   Proč jezdit středem své poloviny? Pokud nepojedete po rovině středem své poloviny a budete "vymetat" krajnici je to jako by jste plechovkáře jedoucí za vámi vybízeli k předjetí a věřte tomu že to mnohý z nich udělá přestože v protisměru pojede jiné vozidlo. Nyní se zkuste zamyslet nad tím co bude následovat zjistíte li v momentě
video č.1
wmv 5,31MB
kdy vás "natěsno" předjíždí plechovka (protože v protisměru jede jiné vozidlo) a vám se před kolem objeví výmol, chybějící krajnice ....... Jezdit u středové čáry není také zrovna bezpečné neboť protijedoucí vozidla - obzvláště pak náklaďáky a kamiony dokáží při míjení se vytvořit velice silnou tlakovou vlnu která nepřipravenému může přivodit  opravdu hodně horké chvilky. A jak je tomu v zatáčkách? Velice obdobně navíc a to si málo kdo uvědomuje pokud jste v náklonu - myslím tím opravdu v náklonu, pak přestože jsou kola vašeho stroje ve středu vozovky vaše hlava (rameno, řidítko....)  se v případě pravé zatáčky bude nacházet poblíž  krajnice
(tedy v blízkosti patníků, svodidel, telefonních sloupů........) a v levé zatáčce budete mít svou hlavu (rameno, řidítko......) proklatě blízko středové dělící čáry viz. video č.1 (tedy velmi blízko protijedoucím vozidlům a v dosahu tlakové vlny - která je provází)!!!!
   Proč před zatáčkou podřadit a brzdit víc nežli je potřeba? Dost možná si odpovíte sami až jednou zabrzdíte méně nežli bylo potřeba.... navíc správně zpomalený a podřazený stroj vám umožní zatáčku projet "pod plynem" což jak jsme si rovněž řekli je velmi důležité vzhledem k celkové stabilitě stroje. Pokud budete ubírat plyn až v zatáčce
případně v zatáčce "vrkat" plynem (přidávat a ubírat) pak jste zralí na pořádný průšvih.

   Proč svírat nádrž nohama? Věřte mi že průjezd zatáčkou s roztaženýma nohama ve stylu řemeslnice lásky, která si právě chladí výrobní prostředek skutečně není to pravé ořechové.  Jak již bylo řečeno sevřením nádrže získáte další velice významný bod "uchopení" stroje navíc tímto můžete zcela plynule regulovat náklon stroje aniž by jste s ním ztratili přímí kontakt - což je velmi důležité obzvláště pokud není povrch vozovky v dobrém stavu. Znovu opakuji - sevření nesmí být křečovité a uvolněním nohy do směru zatáčky nemyslím vyklonit koleno ve stylu
Valentina Rossi. Jinými slovy - tato (pro sebejistý průjezd zatáčkou) nesmírně důležitá

foto č.2

"práce nohou" je v našem případě pouze zvětšení / zmenšení sevření - nikoli vyklápění kolen. Přesto tento velice decentní (avšak velmi účinný) pohyb vnímavému pozorovateli neujde viz. foto č.2
   Proč se naklánět se strojem? Pro tento úkon budete muset odbourat asi největší psychickou bariéru. Vaše podvědomí bude náklon se strojem vnímat jako volnou vstupenku k "podklouznutí" stroje. Neboli podvědomě se vám
bude stále vkrádat do mysli, že pokud se se strojem nakloníte napomáháte tomu aby se stroj v zatáčce smekl. Opak je však pravdou. Zatížením pneumatiky ve správném směru zvyšujete její adhezi což pro vás znamená jediné - následovat v náklonu stroj. V začátcích pro vás bude velmi těžké tuto barieru odbourat, ale pokud nepodlehnete zvrhlostem jakou bezesporu je uřezávání (nadjíždění) zatáček a každou tedy i tu velice přehlednou zatáčku (nebo esíčko) si krásně "propíšete" v naprosto přesném rádiusu viz. foto č.3 pak se velice brzo "sžijete" se strojem a vaše náklony budou s postupem času sebejistější - odvážnější.
foto č.3    To co jsme si doposud řekli o průjezdu zatáčkou při němž stroj do značné míry
ovládáte koleny bude platit pouze v případě, že máte ideálně vyřešen ergonomický trojúhelník stroje - KLIKNI ZDE - což nemusí být pravda a tak zcela jistě celá řada z vás zjistí že je tato metoda pro něho nepoužitelná a budete muset
"šáhnout" po jiné variantě. Jednou z nich je "šlápnutí do pedálu". Pokud vám ergonomický trojúhelník neumožní dostat stroj do náklonu tak jak je svrchu popsáno nahraďte tuto akci zvýšením tlaku do pedálu na té straně stroje do které zatáčky právě najíždíte. Tuto akci je lze realizovat v kombinaci se zatlačením do řidítka (směrem k vozovce) na stejné straně na které tlačíte do pedálu viz. foto č.4 při současném "přizvednutí" řidítka na opačné straně. Velice nerad bych stavěl tyto další metody oproti prvně popsané do horšího světla ovšem faktem zůstává že při prvně popsané metodě (tedy sevření a uvolňování stroje koleny) je kontakt

se strojem naprosto bezprostřední a nemůže dojít k jeho "rozvlátí" pod jezdcem.

foto č.4

   Zcela jistě nebude na škodu pokud se opětovně vydáte na opuštěnou plochu a nejprve si vše vyzkoušíte - nejlépe formou jakéhosi "slalomu" při němž budou pomyslné "branky" od sebe ve větší vzdálenosti a tuto budete postupně zkracovat. Některé zdroje uvádějí "nácvik" náklonu provádět tak, že budete jezdit do kruhu a s každým objetým kruhem zmenšíte jeho průměr. Nevím - osobně jsem to po přečtení takto publikované informace vyzkoušel a skutečně bych si tento postup coby "nácvik" náklonu pro začínající netroufl doporučit.
   Co říci v závěru? dost možná bych mohl v závěru uvést, že zde řečené je pouhý zlomek toho co by jste měli vědět neboť je celá řada dalších věcí které výrazným způsobem ovlivní kvaltu jízdy. Například pokud nebudete mít v naprostém pořádku podvozkovou část (správně seřízená ložiska v krku řízení, kyvnou vidlici "bez vůle", správnou geometrii podvozku ....) pak jen stěží bude jízda zatáčkou požitkem. Mohl, ale neuvedu neboť k těmto a dalším věcem se dostaneme v některém z dalších pokračování. V závěru VIII. dílu našeho povídání se tedy rozloučím
   mottem : zatáčka není nepřítel - zatáčka je výzva, hozená rukavice kterou ochotně zdviháme....... zatáčka není nepřítel - zatáčka je soupeř, nad kterým je krásné vítězit.....

zpět o jeden list :

   

přejít přímo na list číslo :

 
01. 02. 03. 04. 05. 06. 07. 08. 09. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20.

 pokračování článku připravuji :

 spojení na autora článku
 
Foto : archiv K1400  

informace o bezplatném SKYPE

volací SKYPE znak :

k1400cz

   +420 777 812288

volání naleznete zde - klikni -

 

 

 Zpět do článků : napsal Život  

       
Kytara (upc.cz) 09.03.2008 13:13
Ahoj Generále, hluboce smekám klobouk, více snad dodávat nemusím...
Véna (egap.cz) 10.03.2008 09:47
No, nejen pro nováčk\y, je tam řada věcí, co si ani zkušenější neuvědomují. prostě encyklopedie jezdění. Dostal jsem před rokem k vánocům nějakou knížku o jezdění na motocyklech, tedy, proti psaní našeho Generála to byla slabota. Generále, tohle by chtělo vydat knižně.
Bentley (nextra.cz) 16.03.2008 23:16
Generále, tenhle Tvůj seriál by se od začátku měl tesat do ušlechtilého kamene. Aspoň mně dal hodně. Jen mi prozraď, jak mám starou Virážku do zatáčky sevřít koleny, ta mrcha má tak hubený víčko, že bych si vypěstoval ixáky, takže radši jezdím rozcapenej jak ku..a a šlapu do pedálů :-)
Davem (satan.cz) 20.03.2008 19:31
Nazdárek,konečně jsem našel stránky které hledám,děkuji za výklad jak se chovat na moto.Začínám a chystám se ke koupi a prvnímu výjezdu. Dík moc Davem. P.S.Pokud máte někdo nějakou zasádní radu nebo vhodnost mota pro mne 98kg,179cm tak na david-m@seznam.cz,moc dík.
Ivo (dial-up.cz) 22.04.2008 15:26
Ćao,Tvé články mě dodaly poslední kapky odvahy,abych po 25 letech znovu sedl na moto,je objednáno a už se těším až poslušen Tvých rad začnu na place.Mé váhání trvalo několik roků...
Milda (jicinet.cz) 20.08.2008 10:07
Ahoj, jak již nahoře Kytara podotkl "smekám klobouk" tak se k tomu naprosto připojuji. Díky za skvělý výklad základů jízdy na motorce a veliký dík za skvělý stránky
Chopperboy (236.46) 22.03.2009 22:32
Mirku, skvělá práce! Tvé výroky a přirovnání v real-profi slangu by se opravdu daly tesat! Taky smekám a děkuji za sebe i všechny, kterým pomáháš otevýrat "motooči". Bob.
Roman (cservis.cz) 24.03.2009 17:09
Míro dík,opakovaní matka moudrosti.Hlavně teď před sezónou!
Marian (vslesy.cz) 25.03.2009 07:02
Díky za rady.Jezdím teprve jednu sezonu a stále je se co učit.Tohle vydej knižně a je to super instruktážní kniha.Já bych ji hned bral.Těším se na další články.Přeji jízdu bez nehod(nám všem)Ahoj :-)
dědekroky (silinet.eu) 26.03.2009 10:39
DIKY,DIKY je to pro nas kteři přesedlali z koziho decha na pořadne mašiny paradni školeni ještě jednou DIKY!!!!
Scorpion_69 (awnet.cz) 21.10.2009 01:12
Zdravim a dekuju za rady z predchozich stranek a nejen z tech... Vsem preji jizdu v pohode a bez nehod ... Mit klobouk, tak jej neodhodim v dal, ale hluboce smeknu nad tou praci pro nas vsechny jednostope ...
Georgie (ttx-net.sk) 08.06.2010 22:59
.... super stranka, velmi mi pomaha ...zacinam v 51 years .... konecne ....
Dolík HK (vslesy.cz) 25.07.2010 22:22
Generále,není co dodat. Už týden jezdím s tím ,že jsem přesedlal z Jawa Mustang 50 na Yamaha Virago 1100 a tyto stránky jsem četl snad 100x. Díky za ně a přeji nejen K 1400, ale i všem začátečníkům mnoho km bez nehody.
Jirka (upcbroadband.cz) 15.01.2012 15:46
Generále, díky moc. Chci začít a přiznávám, že mám tak trochu "naděláno" :-D Tak snad to po nastudování Tvých rad bude lepší.
Honza (virginmedia.com) 24.03.2012 13:04
Opravdu pěkně zpracovaný, celý seriál článků velmi logicky a přehledně podaný, super videa, fotky, musel jsi na tom strávit hodně času, ale fakt dobrý. Děkujem.
Tommy Lee (orange.sk) 16.03.2013 01:01
Klobuk dole.Jazdim dva roky, som vlastne stale zaciatocnik a tieto clanky su neocenitelne. Tak dik.
Dundee (20.164) 24.04.2013 13:27
Vybornej clanek. Díky moc. Jsem rád, že jsem to našel.
Oťák (cloudvps.com) 13.12.2013 11:01
Super serie článků. Díky moc.
Pete-Mitchell (upcbroadband.cz) 07.01.2014 03:52
Ahoj Generále Parádní články !! Moc dobře se čtou a dozvídám se zajímavosti, které jsem nevěděl. :) Díky, je to super. !!
Klimeš Oldřich (infos.cz) 20.07.2014 21:30
Ahoj ..jse nováček ,rád si počtu ,alenejde otevřít další stránky ..jen do 8 ..díky ...Olda
Klimeš Oldřich (infos.cz) 20.07.2014 21:31
,...asi to dálnení ..pochopil jsem ..čau ...
Jim (poruba.net) 21.07.2014 20:44
není o:)) aktivní listy jsou pdrtržené ....
PeterTrencin (telecom.sk) 19.09.2016 23:23
Dakujem, super clanky. bude este aj nejake pokracovanie? Napriklad nasadanie batuzku :-)
 
   

zpět na úplný začátek WEBu

   
    Chopper a cruiser