Motto : "co dělat když ...." je otázka kterou klademe až po nějaké hodně špatné zkušenosti.....
  Ptejte se raději : "co dělat aby ....."
   Když to nejede... část V. - karburace

     V případě problémů s karburací je vždy dobré svěřit odstranění závady do zkušených rukou. Přestože běžnému uživateli nedoporučuji karburaci rozebírat, tak je dobré o ní vědět alespoň základní informace, obzvláště proto, že systém plnění válců karburátory má "spotřební díly", které si po jejich opotřebení dokáže vyměnit schopný motorkář sám.....
     Aby měl motor správný a bezproblémový chod je nutné splnit dvě základní podmínky. První je aby dostal do spalovacího prostoru pohonnou směs nejen ve správném poměru, ale také v naprosto přesném čase jeho činnosti. Druhou podmínkou je aby tuto směs zapálila silná jiskra - rovněž v přesně určený čas.
     Dnes se tedy budeme v článku zabývat tou první podmínkou - tedy směsí.
    Přípravu směsi (vzduchu a paliva) v našem případě obstarává karburace.
   Vzduch (vzhledem k životnosti motoru a zanesení karburace) musí být čištěn o což se starají vzduchové filtry, které ve většině případů bývají papírové, molitanové a v případě K&N se jedná o speciální bavlnu. Tyto filtry bývají umístěny v airboxexch který slouží nejen k jejich upevnění a ochraně proti hrubím nečistotám, ale též jako zásobárna vzduchu. Každý vzduchový filtr má svou životnost a mělo by o něj být náležitě postaráno.

Vzduchové filtry

   Papírové filtry- foto č.1 pokud je čistíte tak se vyfoukávají stlačeným vzduchem, ale zásadně po jejich vyndání z airboxu a stlačený vzduch hnát ze vnitř ven. Vzhledem k ceně těchto papírových filtru jejich čistění příliš nedoporučuji neboť sice vyfoukáte některé nečistoty, ale papír již může být vlhkým vzduchem (čemuž se v některých dnech nevyhnete) do značné míry zneprůchodněn.  
   Molitanové filtry - foto č.2 jsou na tom stran údržby o poznání lépe. Tyto se nechají při každém servisu "vyprat". Ovšem rovněž takováto banální věc jakou je "praní" vzduchových filtrů má svá nepřekročitelná pravidla. Molitanové filtry perte zásadně ve teplé vodě do které dáte trochu Jaru.
foto č.1 foto č.2 foto č.3 foto č.4 foto č.5 foto č.6
   V tomto roztoku filtry pouze mačkejte - nekruťte s nimi - pouze je v ruce mačkejte. Poté dejte již čistou vodu a opakujte. Nechte uschnout - v žádném případě neždímejte. Maximálně po vyndání z druhé lázně z nich zbylou vodu vymačkejte a nechte uschnout. Poté jejich povrch z obou stran lehce poprašte - foto č.3 (skutečně pouze poprašte a ne že je nastříkáte jako když si lakujete blatník ) - nejlépe červeným K&N olejem - foto č.4. První chyba při údržbě molitanových filtrů je pokud "praní" uděláte v benzínu nebo jiných k molitanu agresivních zvěrstev. Druhou a to dost častou chybou je, pokud na ně nastříkáte modrý sprej, který je sice určen na molitanové filtry ovšem do těžkého provozu - tedy do míst kde je extrémní množství prachu.
   Jedna zajímavost : v počátku devadesátých let kdy USA připravovala a poté uskutečnila v Perském zálivu operaci Pouštní bouře nebylo možné v celém tomto období koupit jakýkoli výrobek od fy. K&N neboť veškerá produkce této fy. byla striktně a bez výjimek určená pouze pro armádu.
   K&N filtry - foto č.5. Zde je údržba obdobná jako u molitanových filtrů. Je sice pravdou, že tato firma dodává speciální sadu na jejich údržbu ("praní" a konzervace)  - foto č.6 ovšem je to tahání peněz z kapes koupichtivých zákazníků. Bohatě postačí postupovat tak, jak je popsáno u molitanových filtrů s tím rozdílem, že K&N filtry nemačkáme, ale pouze s nimi v teplé jarové vodě "šploucháte".
   Je to marné, je to marné, je to marné..... : dost možná si mnozí z vás. kteří jste se bez zájmu dočetli až sem, povzdechnete : "proč sem píšeš věci, které jsou přeci každému jasné. Řekni nám raději něco o karburaci..... " Bohužel - takřka permanentně se setkávám na své dílně s tím, co je zachyceno na snímcích č.79. Ale nebojte se k vlastní karburaci se také prokoušeme.  
foto č.7 foto č.8 foto č.9 foto č.10 foto č.11 foto č.12
   Jestliže se vzduchový filtr dostane do stádia rozkladu (nejčastěji žádnou nebo nesprávnou údržbou) a vy po otevření airboxu naleznete to, co je zachyceno na fotkách č.79 případně v airboxu naleznete pouze zbytky filtru - foto č.10 musí vám být jasné, že se rozpadlý molitan nevypařil. Kam tedy zmizel? Koukněte se na sérii fotografií č. 1114 a bude vám to jasné. V tento moment vám již běžné umytí karburace - foto č.15
foto č.13 foto č.14 foto č.15 foto č.16 foto č.17 foto č.18
foto č.19 foto č.20 foto č.21 foto č.22 foto č.23 foto č.24
zcela jistě nepomůže neboť zbytky filtru (potažmo po rozpadnutí filtrů také nečistot) se dostanou také do vnitřní části karburátoru - foto č.16 18. Tyto vnitřní části karburace bez jejího rozebrání nevyčistíte. Navíc mechanickému čištění (byť rozebrané karburaci - foto č.19) jsou její podstatné části nedostupné. Takže nezbude nic jiného, nežli kompletně rozebrané karburátory - foto č.20 protáhnout ultrazvukem - foto č.21 + 22. Na snímcích č.23 24 je zachycena lázeň ultrazvuku před čištěním a po čištění.pouhých 2 ks karburátorů.

Karburace

   Naše dvouválcové "V" motory japonské produkce mají ve většině případů dva karburátory což z mého pohledu není z mnoha důvodů (vysvětlí později) ideální řešení. Tyto dva karburátory bývají A) spřažené - například XVS100A Drag Star - foto č.25 a VL 1500 Intruder - foto č.26B) spojené lanky například VS 1400 - foto č.27. První varianta je jednoduší stran seřízení synchronizace. U druhé se podstatně lépe dělá rozborka. Tyto rozdíly však ponechme stranou a koukněme se na nejdůležitější části karburace stran její správného nastavení neboť přestože je u těchto dvou systémů rozdílný postup - princip zůstává vždy stejný. Abych vám zbytečně nepudřil mozek, jako příklad uvedu nyní vše na stroji VS 1400 Intruder, ale jak jsem již řekl - princip je pro drtivou většinu našich strojů stejný a bude se lišit jen v rozměrech nastavení.
foto č.25 foto č.26 foto č.27 foto č.28 foto č.29 foto č.30
   Seřízení hladiny : předně si řekněme jak se do plovákové komory vlastně palivo dostává a čím je jeho hladina regulována. Karburátor má napouštěcí komplet  - foto č.28. Tento se skládá z komínku a jehly - foto č.29. Napouštěcí komplet - foto č.28 je vložen do těla karburátoru a je v něm zatěsněn "O" kroužkem - foto č.30. Ovšem nebude vám nic platné pokud si správně nastavíte hladinu (o nastavení hladiny v článku později) a okolo netěsnícího "O" kroužku bude po uzavření příhodu jehlou palivo dále do plovákovky natékat.
   Tato jehla (vpravo na fotu č.29) svým pogumovaným hrotem (v dřívější době pouze hrot vez gumy) uzavírá přívod paliva do plovákovky tím, že na odpružený čípek jehly (na jejím druhém konci) zatlačí plovák. Zatlačí na něj pomocí "plíšku" - foto č.31 červená šipka, který je jeho součástí. - POZOR - Právě polohou tohoto "plíškem" se hladina staví. Základní nastavení je takové, že by měl tento "plíšek"  (foto č.31 červená šipka) směřovat rovnoběžně se základnou (foto č.31 modrá šipka) na níž je uchycen. Během provozu a také v důsledku vibrací se však tento "plíšek" samovolně přihýbá a tím pádem dojde dříve nebo později k nechtěné změně hladiny v plovákové komoře. Velice dobře je to vidět na fotu č.32 červená šipka..
   Důležitá poznámka : pokud jste dali seřídit karburátory do servisu a při jeho vyzvednutí vám řeknou, že bylo nutné při seřizování hladin osadit nové napouštěcí ventilky - foto č.28 na 99% to potřeba nebylo. Tyto jsou kromě "O" kroužků takřka "nesmrtelné". Pokud byli skutečně "hýn", tak tento komplet nejspíš poškodili při demontáži komínku z těla karburátoru, kde bývají mnohdy doslova "zarostlý" - foto č.33 a pokud si na to neumějí zajít, tak jej při demontáži poničit mohou. Vyjmout by se ale měl, neboť komínek jehly je zakončen sítkem, které bývá mnohdy hodně zanesené - foto č.34. V každém případě, pokud vám vyměnili napouštěcí ventilky nechte si staré vrátit (zcela jistě jim nic není, tedy pokud je demontáže nepoškodili). Navíc skoro s jistotou vám v případě výměny těchto komínků osadí místo originálu náhražku na fotu č.28 vpravo, která není dobrá. Ze snímku to není patrné, ale tyto náhražky nectí přesně rozměry originálu a tak, přestože nastavíte hladinu přihnutím plíšku správně, bude se plovák pohybovat po úplně jiné parabole nežli by správně měl a opět nastane problém.
foto č.31 foto č.32 foto č.33 foto č.34 foto č.35 foto č.36
   Při sborce perfektně vyčištěných karburátorů je naprosto nezbytné, aby nejen "O" kroužek řádně těsnil, ale také aby byla rozměrově nastavena hladina v plovákové komoře přesně dle pokynů výrobce. Toto nastavení se provádí různě. Například u Yamahy měřením sloupce paliva - foto č.35. Na spodu plovákové komory se na nátrubek pod odkalovacím šroubem nasadí průhledná hadička a když se povolí odkalovací šroub tak hladina paliva vystoupá do této průhledné hadičky. Načeš se změří hodnota mezi hladinou a značkou na boku plovákové komory. Tento systém je do značné míry složitý a nešikovný. Neboť pokud zjistíte, že hladina není správná, musíte opět z plovákové komory vypustit palivo, sundat její víčko, přihnout plíšek na plováku a po zkompletování opakovat měření přičemž doufat, že to tentokrát bude již správně. Snazší je to u karburace, kde se dá provádět nastavení hladiny změřením vršku plováku vůči tělu karburátoru, například Suzuki VS 1400 - foto č.36. 
foto č.37 foto č.38 foto č.39 foto č.40 foto č.41 foto č.42
   Nedejte na neověřené rady : při problémech s karburací dělají motorkáři jenž se snaží udělat opravu svépomocí celou řadu chyb a to vesměs vinou neznalosti, dezinformace vyčtenou na různých motofórech atd..... Poměrně často dojde k tomu, že při ucpání trysek v karburaci  - foto č.37 + 38 se na základě takovýchto neověřených rad snaží karburátor bez rozebrání profouknout stlačeným vzduchem přes hadičku přepadu plovákové komory, případně přes odkalovací nátrubek po povolení odkalovacího šroubku. Jak to dopadne? To již zachycuje foto č.39 červená šipka - tedy že se poničí plovák, který se "zbortí" dovnitř a tryska zůstane po této mylné metodě stále ucpaná. 
   Poznámka nejen k plovákům : přední plovák je u stroje VS1400 Intruder plastový  - foto č.31 zatímco v zadním karburátoru je osazen plovák mosazný - foto č.39. Rovněž vlastní pření karburátor se zcela zásadně liší oproti zadnímu - foto č.40.nejen svou konstrukcí, ale rovněž použitými díly. 
   Krom již popsaného zničení plováku zadního karburátoru, poměrně často také dochází k utržení bronzové matky která drží komínek jehly hlavní membrány na předním karburátoru. Stane se to vesměs špatným (velkým) utahovacím momentem. Matka se pak za provozu utrhne - foto č.41 + 42. Po jejím utržení si tento důležitý komínek, jehly hlavní membrány, cestuje tělem karburátoru dle libosti a problém je na světě. Nezřídka také dochází k tomu, že u zadního karburátoru při demontáži osičky jenž drží plovák urazí část karburátoru v němž tato osička drží. Jak jsou potom schopni tuto závadu odstranit raději ani popisovat nebudu neb níže zařazená fota řeknou více nežli jakákoli sova. Stačí se kouknout jak křivě je osička plováku "po opravě" uložena - viz fota č.4345. Také z tohoto důvodu je na bazarech takřka nemožné sehnat na VS 1400 starší zadní karburátor zatímco předních je v nabídce relativně dost. U předních se totiž osička držící plovák nemusí jako u zadního vyklepávat, ale lehce se vytahuje neboť její uložení není děláno s přesahem.
foto č.43 foto č.44 foto č.45 foto č.46 foto č.47 foto č.48
   Membrána šoupátka karburátoru : pokud máme karburátor složen s komponenty předepsaných hodnot (trysky, jehly a poloha jehly je také správná) a nastavenou správnou hladinu v plovákových komorách, Pustíme se do osazení šoupátek karburátoru jejichž nedílnou součástí je membrán. Membrány jsou z mého pohledu opět další problémová věc, kterou zřejmě vymyslel nějaký technik jenž již dlouho nevykazoval činnost a aby si vedení firmy neuvědomilo, že tam sedí k ničemu vypotil za sebe tuto záležitost - foto č.46
   Řekněme si nejprve jak šoupátko fungovalo před tímto "vynálezem". Do šoupátka karburátoru bylo vedeno lanko (víčkem v horní části těla karburátoru). V šoupátku upevněné lanko (které přímo ovládala plynová rukojeť) začalo po pootočení plynové rukojeti šoupátko vytahovat směrem nahoru. O zpětný chod po uvolnění plynové rukojeti se postarala pružina nad šoupátkem umístěná - geniální - foto č.47. Kromě lanka a křeči v pravé ruce se nic pokazit nemohlo. Zmíněný technik však do hrdla karburátoru které je napojeno na hlavu válce pomocí difuzoru umístil škrtící klapku. Nyní lanko již nevytahuje šoupátko napřímo, ale pouze otvírá tuto škrtící klapku  - foto č.48. Při jejím otevření se podtlak z válce složitým labyrintem dostane nad šoupátko k němuž je natvrdo přidělána membrána. Tato membrána šoupátko vytahuje v těle karburátoru směrem nahoru - tedy tak jak to dříve dělalo lanko na němž se prakticky nic nemohlo pokazit. Samozřejmě pokud neprasklo, ovšem zrovna tak jak dříve praskala lanka vytahující šoupátko, nyní praskají lanka, která ovládají škrtící klapku. .
foto č.49 foto č.50 video č.1 foto č.51 foto č.52 foto č.53
   U starého systému byla akcelerace mašiny závislá pouze na tom, jak rychle jste otočili plynovou rukojetí zatímco u membránového sytému ovládání šoupátka závisí jeho rychlost vytažení na tom, v jakém stavu je membrána, která šoupátko vytahuje. Pokud se provozem membrána opotřebuje, vznikne v ní otvor - fota č.49 + 50 a není již schopna správně reagovat na požadavek akcelerace. Mašina vám sice pojede, ale bude "lenivá".
   Vyhovět požadavku na rychlou akceleraci v dřívějším systému pomáhala akcelerační pumpa. U tohoto nového systému nahrazují její funkci akcelerační (boční) membrána - foto č.51, která má rovněž svojí životnost - foto č.52, ale zpravidla drží déle nežli hlavní membrána šoupátka.
   Poznámka k sborce karburace : zpětný chod šoupátka u membránového systému obstarává, stejně jako klasiky, pružina. Opět - POZOR - pružiny u stroje VS 1400 nejsou totožné. V zadním karburátoru je kratší nežli v předním, takže nepřehodit (s čímž se na své dílně setkávám běžně a je proto dobré, aby při rozborce měl každý karburátor svou "krabičku" - foto č.53). Zkompletovat membránové šoupátko s tělem karburátoru chce určitou zručnost a po této kompletaci je vhodné udělat si zkoušku funkčnosti - tedy zad se membrána ochotně zvedá a padá dolu - video č.1. Nemusím snad ani připomínat, že je žádoucí při kompletaci všechny pohyblivé komponenty karburace promazat - foto č.54 a nezapomenout při tom také na ocelové šrouby, které mají tendenci v hliníkovém těle karburátoru "zatuhnout" a jejich příští povolení může být složité.
   Bohatost směsi volnoběhu : touto se zde příliš zabývat nebudeme a udělám k bohatosti směsi jen pár důležitých poznámek. Předně (v moment repase karburace) je potřeba zajímat se hlavně o to, zda jsou jehly bohatosti směsi nepoškozené - foto č.55 a jejich těsnící "O" kroužek je v řádném stavu - foto č.56. Tyto jehly natočte do těla karburátoru - foto č.57. Velice lehce je utáhněte. Poté povolte dle pokynů výrobce stroje. U některých strojů je toto nastavení stran dalšího postupu ladění karburace velice důležité neboť - například u Suzuki VL 1500 pokud chcete při ladění chodu motoru změnit bohatost směsi volnoběhu (tedy povolit nebo utáhnout jehlu bohatosti s kterou se seřizuje přívod vzduchu) musíte karburátory opět vyndat z motoru ven. Jinak se k nastavení nedostanete. Ale věnujme se VS 1400. Zde udělejte pouze základní nastavení - na obou karburátorech polte jehlu o 2.otáčky (později, vzhledem k velice snadnému přístupu k těmto jehlám, si při seřizování můžete tuto bohatost doladit).
foto č.54 foto č.55 foto č.56 foto č.57 foto č.58 foto č.59
   Poznámka k bohatosti směsi volnoběhu :  přístup k jehlám bohatosti směsi je u některých strojů poměrně složitý. V případě VS 1400 Intruder, S83 Boulevard a dalších strojů jsou tyto velice dobře přístupné - OVŠEM - u modelů pro teritorium US jsou tento otvory zaplombovány - foto č.58 zadní karburátor - foto č.59 přední karburátor. Odplombování - foto č.60 a dodatečné seřízení bohatosti směsi volnoběhu se má provádět při prvním servisu, který se dělá po ujetí 1.000 km. Mnohokrát ověřeno praxí z mé dílny vím, že tento fakt mnohé servisy ani nevědí, nebo vědí a nechce se jim to dělat - foto č.61. Jak jinak si vysvětlit, pokud mi přijede na dílnu stroj který má najeto 45.000 km, byl prokazatelně servisován a má karburaci zaplombovanou.
foto č.60 foto č.61 foto č.62 foto č.63 foto č.64 foto č.65
   Difuzory : pokud máte repasi karburace hotovou, tak je nesmírně důležité před osazením do stroje zkontrolovat stav difuzorů - foto č.62 přední - foto č.63 zadní, hermetičnost jejich napojení na hlavy válců - foto č.64 a také stav spon které aretují karburaci k difuzoru - foto č.65. Pokud zde zjistíte jakýkoli problém nebo reálnou možnost netěsnosti pak toto musíte bezpodmínečně vyřešit - foto č.66 + 67. Když ti difuzory připevněné z jedné strany na hlavu válce a z druhé jejich strany na karburátory nebudou dokonale těsnit, tak motor neseřídíš, ani kdyby jsi si prst v prdeli zlámal.
foto č.66 foto č.67 foto č.68 foto č.69 foto č.70 foto č.71
   Lanka karburace : - odjakživa praskala, prskají a praskat budou. Bohužel v některých případech je jejich preventivní kontrola velmi obtížná a mnohdy i nemožná. Když ale máte karburaci z mašiny venku tak jejich kontrola a případná výměna je již brnkačka - foto č.68. V případě VS 1400 je to však o něco složitější (nežli u strojů které mají karburátory spřažené) neb jak jsme si v úvodu řekli, má tento stroj karburátory spojené lanky, což obnáší dodržet celou řadu nepřekročitelných zásad. Jednak je zde (na rozdíl spřažených karburátoru) jedno (synchronizační) lanko navíc - foto č.69 Na fotu č.70 je označeno jako N°4. Z každého karburátoru vede samostatné lanko - foto č.70. Lanko N°2 od předního karburátoru a lanko N°3 od zadního karburátoru.Tato lanka ovládající škrtící klapky se nad předním airboxem spojí uvnitř "domečku" s plynovým lankem N°1, které je ovládáno plynovou rukojeti.    
   Když se znovu podíváš na foto č.70 pak ti jistě neujde, že lanko N°2 má 1/3 délky lanka N°3. Přední lanko je tedy podstatně kratší. Vzhledem k tomu, že se lanka vytahují (mění svou délku) tak ti musí být jasné, že se vytahují různě. Proto je více nežli žádoucí každý servis (vždy po ujetí 6.000 km) tyto různě vytahané lanka - foto č.71 před domečkem v němž se spojí srovnat - foto č.72 a poté udělat synchronizaci. 
   Poznámka : jestliže máš k dispozici fotky před rozborkou (které je vždy dobré udělat) nespoléhej se na to, že  vše bylo předchozím majitelem nebo servisem poskládáno správně. Při sborce karburace se strojem, je vždy opravdu důležité aby bylo správně provedeno nejen vedení lanek, ale též dalších komponentů které křižují lankům cestu (palivové hadice, elektroinstalace, pancéřové hadice atd.....)
foto č.72 foto č.73 foto č.74 foto č.75 foto č.76 foto č.77
   Pokud to neuděláte správně nemusí vše fungovat tak jak má a také je dost možné, že nesprávným poskládáním bude složité udělat servisní obslužnost (synchronizaci atd....) Jen jako malou ukázku správného uspořádání pod nádrží zde nechám pár fotek č.73 75, ale věřte mi, že i kdybych sem dal obdobných fotek ještě dalších 100, tak vám zcela jistě 101 fotka bude stejně chybět - vlastní zkušenost. 
   Synchronizace : z dříve řečeného je jasné, že správnou činnost a výkon motoru naprosto zásadně ovlivňuje poloha škrtících klapek, jejichž vzájemný chod je nutné pravidelně synchronizovat. Tuto synchronizaci však v dnešním článku rozebírat nebudu neb je na našem WEBu tomuto tématu věnován samostatný článek. Sice je tento článek již hodně fousatý (starý) a dnes bych jej s odstupem času a získáváním dalších zkušeností napsal trochu jinak, ale zásadní je v něm uvedeno správně. Takže pokud ještě máte chuť číst tak - KLIK -
   V odborné literatuře se uvádí : správně seřízený motor se pozná podle barvy izolátoru kontaktů svíček. Obecně se uvádí, že tento izolátor má mít cihlovou barvu. Ze zkušenosti vám můžu říct, že na VS 1400 toto neplatí. Minimálně z 95% jsou vždy izolátory svíček na tomto stroji "zakouřené" přičemž takřka pravidelně zadní víc nežli přední - foto č.76 přestože na seřízení nebyly žádné zásadní chyby. Dosáhnout toho, aby svíčky měly
u VS 1400 alespoň přijatelnou barvu - foto č.77 není jednoduché, ovšem aby měly obě barvu cihlovou je spíše nereálné.     Výpis souvisejících článků

  1) Přídavné chladiče VS1400
   Mnoho krásných zážitků v sezóně 2025 a snad již brzo   2) Stabilizátor
AHOJ v sedlech   3) Přídavné budíky

ve výslužbě

 spojení na autora článku
Foto : archiv K1400  

 

volací SKYPE znak :

k1400cz

   +420 777 812288

 Zpět do článků : Co dělat ...

 

 
       
 
   

zpět na úplný začátek WEBu

   
    Chopper a cruiser