Nehoda

30.04.2019

   Ahoj,
  moje zkušenost s dopravní nehodou v zahraničí. Chorvatsko 2018, třeba to někomu pomůže. 7den dovolené jedu po hlavní silnici v obci, rychlostí cca 40km/h, začíná lehce pršet. Blížíme se ke křižovatce ve tvaru T, kam přijela Audi A6 se Slovinskou značkou. Řidič zastavil na STOPCE a stál, říkám si OK, nějakou dobu stojí tak jedu, když jsem se přiblížil na vzdálenost cca 5 metrů, rozjel se a zastavil, protože v protisměru jela auta.   Já šel na brzdy a samozřejmě Chorvatsko a mokro na silnici to je jak na ledě. Když se blížím k Audi, říkám si: „ čelně předním kolem to ne“.    Tak jsem pustil přední brzdu a domáčkl zadní, položil motorku na padáky, v tu chvilku jsem ztratil svou ledvinku a já držel řidítka do poslední chvíle. Náraz i v takové rychlosti byl
obrovský a vše se stalo velmi rychle.
   Naštěstí došlo jen k  pohmožděninám a nějaké odřeniny. Motorka se stala nepojízdnou, náraz směřoval na zadní část. Odnesla to kyvná vidlice, zadní ráfek, výfuky a jiné části motocyklu. Okamžitě po nárazu se otáčím a zajímá mě stav ženy, na první pohled vypadá vše OK. Následuje vražedný pohled na řidiče Slovinské národnosti, ani se mu nechtělo z auta ven. Pak vystoupil a prý že mě neviděl a že dobrý na motorce skoro nic nemáte a taky jste OK. V tu chvilku jsem myslel, že ho zabiju. Mezitím začalo dost pršet, když chcete v dešti volat dotykovým telefonem věřte, že mokrý display nefunguje. Mezitím jsem řekl Slovinci, že se přesuneme na protější benzinu a tam vše dořešíme. Obsluhu benziny jsem požádal, aby zavolala policii. Slovinec na mě jestli je to nutné, má odpověď zněla striktně JO! Doporučuji v zahraničí vždy volat policii.
   Adrenalin postupně vyprchával a žena mi začala kolabovat. Policie dorazila za 10 minut a hned zavolala ženě záchranku. Vyžádali si od nás doklady a dali nám dýchnout. Hodnoty mé i Slovince byly nulové a o této dechové zkoušce jsme obdrželi protokol. To byl jediný úřední dokument, který jsem obdržel, ale to předbíhám. Mezi tím ženu záchranka odvezla a já čekal, co bude dál. Policajti a Slovinec stále vedli nějaký rozhovor a se mnou se nikdo nebavil. Rozumíte jim každé páté slovo, za to oni si rozumí velice dobře.
   iděl jsem, že naše doklady měli naskládané na mrazáku od Algidy (občanku, řidičák, zelenou kartu), tak jsem vyndal EU protokoly záznam o nehodě a začal vyplňovat mé jméno, adresu atd… Vtom přišel policista a sdělil mi, že to vyplňovat nemám, že oni budou mít zapsán protokol o nehodě. Tak jsem vyndal mobil a vyfotil si Slovince doklady. Najednou přiskočil policista a chtěl mi sebrat telefon, abych nic nefotil, že ochrana osobních údajů GDPR. Nemněl šanci, telefon jsem mu nedal s tím, že potřebuji nějaké Informace o viníkovi. Vyslechli mě, jeho, udělali několik fotek a cca po hodině odjeli.
   Najednou jsem si uvědomil, že jsem sám u rozbité motorky v ruce jen protokol o dechové zkoušce. Naštěstí jsem měl alespoň tu jednu fotku dokladů toho Slovince. Vzal jsem telefon a volal na českou ambasádu v Zábřehu. Tam jsem jim vše vylíčil a bylo mi řečeno, že policie HR protokol o nehodě nevydává a musíme požádat oficiální cestou přes ambasádu a policie na vydání má 30 pracovních dní.
   Další telefonát směřoval na mou pojišťovnu, tam jsem dostal další studenou sprchu. Jak zjistili, že se nehoda stala v zahraničí, vůbec se se mnou nebavili. Prý to musíte nahlásit na pojišťovně viníka atd. Argumentuji, že oni jsou má pojišťovna tak ať mi pomůžou. Pomohli mi tím, ať volám kancelář pojistitelů. Další telefonát směřoval tam, kde mi sdělili, ať zavolám na společnost AVUS International spol. s r.o.
   Tato jediná společnost bude za vás řešit nehodu v zemích EU a bude komunikovat s úřady za Vás. Vy jste samozřejmě v pozici prokazování a musíte doložit veškeré dokumenty, fotografie a jiné informace k případu.
   Když jsme přijeli domů, tak jsem nelenil a vše začal dávat dohromady. Poslal jsem cca 100MB fotografii, lékařské zprávy, fakturu za odtah, odhad servisu ajn. Podotýkám, kdybych si neudělal fotografii dokumentů viníka, Avus by musel čekat, až se Slovinec uráčí nehodu nahlásit na své pojišťovně. Takto Avus kontaktoval danou pojišťovnu a oznámil škodní událost. Asi po měsíci přišla další studená sprcha, Slovinec přiznal nehodu, ale odmítl zavinění. Avus po mě požadoval protokol od policie. Říkám si sakra kde ten protokol je, vždyť 30 pracovních dní již dávno uplynulo a stále nic. Volám na ambasádu a bylo mi řečeno, že ano policie má ze zákona 30 pracovních dnů na vystavení protokolu o nehodě, ale termíny nedodržují a musíme čekat. Tak jsem čekal a trvalo to přesně 69 pracovních dní. Protokol předtištěný, ve znění (vozidlo svítilo před nehodou ANO / NE),(došlo ke zranění osob ANO / NE), (alkohol zjištěn ANO / NE), atd….
   Doporučuji všem vždy v zahraničí volat k nehodě policii, určitě fotografii dokladů viníka, čím víc fotografií nehody a poškození tím lépe a uložit si kontakt na AVUS International spol. s r.o.
   Všem přeji vždy šťastné návraty z cest domů a co nejméně potkávat bezohledné řidiče za volantem
a že jich je!!!
  Kaplan  

spojení na autora článku
foto : autor článku

Zpět do článků : napsal Život :   

 

 
Durdis (army.cz) 06.05.2019 07:22
Kaplane, je štěstí, že jste oba ve zdraví doma. Vaše zkušenost je opravdu krutá. U jaké pojišťovny máš pojistku? Asi bych osobně zajel na jejich ředitelství, nechal si vysvětlit jejich postup a ukončil pojistnou smlouvu. Napiš sem prosím pokračování jak to s likvidací škody dopadlo. Měj se a čágo.
Kaplan (3.66) 06.05.2019 09:26
Ahoj chlape, S pojišťovnou jsem již ukončil spolupráci, ale bylo mi řečeno, že takto by postupovala každá pojišťovna. Věc se má tak, že Slovinec odmítl zavinění, (mít ho po ruce tak...) a čeká se na znalecké posudky, páč protokol od policie HR je strohý a neutrální :-\
 
   

zpět na úplný začátek WEBu

   
    Chopper a cruiser