Změny v registraci vozidel od  2017

06.06. 2017

 

Tak chlapáci, opět po čase došlo k nějakým změnám v systému registru vozidel, tak to zkusím stručně shrnout. Jistě jste již zaznamenali, že byla zrušena místní příslušnost, což znamená, že můžete požádat o cokoli kdekoli. Pokud tedy požádám o něco na jiném úřadě, než kam patřím trvalým bydlištěm, mohou nastat v podstatě tři možnosti:

- Mám všechny doklady a není žádný problém – je mi vyhověno kdekoli

- Žádám o něco, k čemu je třeba podívat se do spisu vozidla (třeba nějaká složitější přestavba), který ovšem

   leží  na   „mém“ úřadu - vyhověno mi bude taky, ale ne na počkání, protože úřad, kde žádám, si spis

   nejprve vyžádá u mého úřadu a pak teprve provede požadované, takže to budu mít třeba do 14 dnů

- Jako bod 2, ale chci to ihned – nedá se nic dělat, budu si muset dojet na svůj úřad

Jediná výjimka z tohoto pravidla je vyřazení vozidla z provozu (postaru depozit). Značky mohu sice uložit kdekoli, ale logicky je musím vyzvednout na stejném úřadu, kde jsem je uložil.

Hodně mediálně probíranou změnou je převod vozidla v případě, že ten druhý (ať už původní majitel nebo nový majitel) tzv. neprokáže součinnost, a že se tedy vozidlo na něho převede, i když se na úřad nedostaví. Tak jednoduše to ale fungovat nemůže a taky nefunguje. Povinnost předložit předepsané doklady platí i tady, a jestliže jsem tedy třeba v sobotu prodal auto a kupci předal společně s autem i technické průkazy a třeba i plnou moc s ověřeným podpisem v očekávání, že on to na sebe přepíše, čeká mě problém, pokud to neudělá. Na úřadu sice uplatním tu jeho nesoučinnost, ale k převodu bez jeho účasti musím doložit změnu vlastnictví (a kupní smlouvu jsme třeba ani nesepsali) a předložit protokol o evidenční prohlídce. A ten nezískám, protože už nemám ani auto, ani tech. průkazy. A navíc musím počkat, až uplyne zákonná desetidenní lhůta, kterou ten nový majitel na převod má. Já osobně důrazně radím převádět vozidlo za důsledné účasti obou a institut plných mocí apod. uplatňovat pouze v případech, kdy toho druhého dobře znám a nehrozí, že by potom nereagoval, hrál mrtvého brouka apod. Jinak si opravdu zadělávám na problém.

Další změnou je prodloužení platnosti protokolu o evidenční prohlídce ze 14 na 30 dnů.

Nově se ale taky evidenční prohlídka vyžaduje u vývozu vozidla do zahraničí, což způsobí problém tomu, kdo to udělá, jako se to dělalo dosud, že se totiž auto vyveze a pak se teprve jde na úřad. Netuším, jak udělá evidenčku, když auto bude už třeba někde v Africe, kam se běžně vyvážejí třeba staré tahače.

Co to všechno přinese? Jednoznačně větší komfort žadatelům, protože už si nebudou muset brát dovolenou a jezdit přes celou republiku, pokud převádějí vozidlo. Určitě to pomůže i těm, kteří mají firmu kdekoli, ale sídlo této firmy z jakýchkoli důvodů (daňových apod.) třeba v Praze. Teď můžou na úřad v místě firmy, pokud potřebují udělat nějaký úkon na vozidle. Určitě dojde taky k přelivům žadatelů z velkých magistrátů, kde se dlouho čeká, na okolní menší úřady. Tam ale zase mají menší kapacitu, takže postupně dojde k vyrovnávání, ale v jakých počtech a na jaké úřady, to se zatím předpovědět nedá.

 

Autor: Zdendam                                                                                       Upravil:  Pargi

Foto  : Internet

Spojení na autora článku :

Zpět do sekce : nezařazené

 
     
Pargi (iol.cz) 06.06.2017 19:35
Zařazeno a díky.
Jim (poruba.net) 09.06.2017 23:11
V sekci nezaŽazené o:))
Generál (cservis.cz) 09.06.2017 23:54
No když už - tak už : JE ZAŘAZENA POZVÁNKA NA AKCI .... správně : je zařazen článek (informace) Chudák Pargi - ten to zase schytl ;-)
Pargi (iol.cz) 10.06.2017 07:14
Chybička se vloudila :-) .Ale mohl bych taky tvrdit , že zkouším Vaši pozornost ne ? :-)
Pargi (iol.cz) 10.06.2017 07:33
Jen opravím chyby a směrovací adresy a budu mít klid. :-) Díky kluci. Mistr světa jsem to nezkontroloval no .:-)
Pargi (iol.cz) 10.06.2017 10:14
Opraveno i hepertextové odkazy. Díky chlapci za pomoc :-) Omluva i Zdendamovi .
zdendam (rychnov-city.cz) 12.06.2017 07:44
Pargi, netřeba se omlouvat. Kdo pravidelně a pozorně čte, ten se k tomu dokliká :-)
jméno: | devět a dvě: | poznámka:

nevyplňovat:
 
   

zpět na úplný začátek WEBu

   
    Chopper a cruiser