12V Battery Monitor (BM)

15.03.2015

     Ahoj všem, kteří rádi zdokonalují, vylepšují a různě jinak ulítávají na užitečných drobnostech pro svoje miláčky, zejména v oblasti elektro.

  Zdaleka né všechny stroje jsou vybaveny kontrolkou dobíjení a jelikož jsem se osobně dost potrápil s nepojízdným strojem v hlubokých hvozdech Mariánskolázeňska předloni, tak nezbylo, než něco vymyslet, abych příště nemusel tlačit motku do nejbližší vesnice, uff! Ještě teď mě bolí celý člověk a to nemám cruiser. Proč vymýšlet vymyšlené a tak jsem koupil stavebnici monitoru 12V pro plechovky obr.1 a 2. Pochopitelně bylo třeba zařízení perfektně vyzkoušet, než ho doporučím ostatním a nutno podotknout, že se osvědčilo na výbornou. Proto ta delší časová prodleva s tímto článkem. Kecám, prostě na psaní nebyl čas, no :o)))

   Jak se říká "v jednoduchosti je krása" a stavebnice BM
je velmi jednoduchá a navíc tak malá (20x30mm)obr 3, že celý modul bylo možné ukrýt přímo do vnitřku tachometru. Možná vás napadne otázka, "proč to ten moula nacpal do tacháče?" Důvod je jednoduchý. Chtěl jsem pěkný nenarušený design a rozhodně nerad bych bastlil nějaké kontrolky kdekam. Nakonec jsem se rozhodl pro provedení dost náročné, ale s profesionálním výsledkem. První fáze byla stavba samotného BM. Jednoduchá stavebnice s jedním integráčem a dvoubarevnou LEDkou 3mm nezabrala moc času. Pár odporů, kondík a bylo hotovo. Modul jsem oživil a zkontroloval lab.zdrojem hodnoty zobrazení stavu. LEDka zobrazuje celkem čtyři různé režimy, co se zrovna děje v elektro soustavě. Po zapnutí zapalování krátce problikne červená a pak monitor ukáže stav. Jeho předností není jen varování před samotnou jízdou, ale hlavně upozorní na poruchu regulátoru a přebíjení, než baterii za jízdy uvaříte....

zelená - stav v klidu, napětí baterie OK  12,0 - 13,8V
pomalu blikající zelená - dobíjení baterie (motor běží) 14 - 15V
červená - slabá baterie, nízké napětí pod 10,0V občas může probliknout při startu
blikající červená - baterie se přebíjí, varovný stav kdy je napětí 16V a více, hrozí zničení aku!

foto č.2    A nyní kam s ním? Jak jsem již uvedl, odříznul jsem vrchní část foto č.3
tachometru a rozměřil kontrolku na ciferník, ale proč by tam měla být jen jedna? Vždyť se vlastně hodí i kontrolka rozsvícené rampy a ta na blinkry je taky blbě vidět. Rázem z toho byly kontrolky tři a ciferník byl po chvilce jak řešeto obr 4. Vrtal jsem jemně na stojanové minivrtačce, aby se ciferník nevyštípnul a povedlo se. Celý modul jsem umístil do vnitřku tacháče a vlepil tavným lepidlem. Je tak chráněn před vlhkostí. Dalším úskalím bylo sluníčko znemožňující čitelnost kontrolek a proto jsem upíchnul mosaznou trubičku, vyrobil a vyleštil stínítka obr 5. Nalepeny jsou sek.lepidlem. Na zlato černém stroji na černém ciferníku ladí zlatá stínítka obr 6. Poslední problém byl v oslnění při jízdě za tmy. Kontrolka dobíjení nepotřebuje žádné úpravy, svítí tlumeně, ale oranžovou kontrolku rampy jsem musel utlumit odporem. Co se týká kontrolky blinkrů, nechal jsem ji naplno, aby byla vidět. Kdo nezapomene občas vypnout blinkr, že? Pouze bylo třeba zapojit LED přes dvě diody, protože origo kontrolka blinkrů má napětí z jedné resp. druhé strany a jak známo vláknu je to fuk
foto č.4 foto č.5 foto č.6 foto č.7 foto č.8
Jak to všechno zase dát do kupy? No to nebyl žádný problém. Odříznutou část tachometru jsem přesně napasoval zpět a na čtyřech místech zaletoval. Celý spoj byl dokola přelepen 25mm širokou hliníkovou páskou obr 7, aby dovnitř nevnikla voda nebo prach. Modul jsem připojil na žárovku osvětlení tachometru obr 8. Pokud jsem někoho inspiroval,

    tak si dílo můžete omrknout na některé z akcí K1400. Rád s vámi o tom pokecám. BM lze namontovat na každý stroj s palubním napětím 12V a po domluvě můžu modul i postavit a dodat hotový.

   AHOJ v sedlech
 

Bobo Veverčák

 

    zde je na mne spojení
foto : Veverčák  

informace o bezplatném SKYPE volání naleznete zde - klikni -

 

   +420 777 286669

   

 Zpět do sekce : radíme si :

       
Zilvar (88.42) 15.03.2015 22:17
Móc pěkná práce, Bobo, palec hore. Ještě prozraď potenciálním bastlířům, kdeže jsi tu stavebnici koupil.
Veverčák (upcbroadband.cz) 16.03.2015 08:47
Zdar chlape, objednal jsem to zkušebně od jednoho mého dodavatele elektrosoučástek, ale není problém přiobjednat. Stavebnice vychází asi na 8 éček. Velleman dodává i sestavený, ale LEDka je přímo na desce jako na foto a my jí spíš kvůli montáži budeme potřebovat mít na kablíku.
Zilvar (iol.cz) 16.03.2015 09:12
Díky, už jsem to našel, třeba PS electronic to má za směšných 174 Káčé. Líbí se mi to elegantní řešení - indikace 4 stavů jednou diodou.
Vendys (iol.cz) 16.03.2015 11:29
Šikula...klobouk dolů před tvou trpělivostí s takovou piplačkou...
Bronnsky (tmcz.cz) 16.03.2015 11:44
Tý vole, to muselo dát práce...a přitom taková blbost!!! :-D Kecám, vypadá to dost dobře.
Vratis (commerzbank.com) 16.03.2015 11:58
ahoj, Bobo ..., krasna prace ... Smekam pred tou takrka hodinarskou praci ...
Palo (orange.sk) 16.03.2015 13:23
Chlape dobra prace.
Hanys (iol.cz) 16.03.2015 22:13
Fajne .
Jim (poruba.net) 17.03.2015 08:37
Jak jsi zapojil ty blinkry, já teda Mirkovi poradil Graetz můstek, páč se dvěma diodama jsem to nevymyslel.
Veverčák (upcbroadband.cz) 17.03.2015 09:17
No Jime, LEDka má mínus na rám, ten je daný a pak připojíš před a za žárovkou kontrolky diodu a obě diody dáš na plus LEDky. Tzn.budeš napájet LEDku z jedné resp druhé strany a přitom jedna dioda vždy podle přepnutí blinkrů jednu stranu zavře aby to nešlo proti sobě. Jinak klucí díky za chválu, už se červenám :o)) Jsem rád, že se to líbí a s tou piplačkou to mám tak nějak v popisu práce jako bývalý modelář. Dokud se mi toliko neklepou pastelky, tak takový věci dělám i rád.
Standa (uvt.cz) 17.03.2015 21:23
se přiznej, že jsi ten tachoš potřeboval stáhnout a tak jsi si vymyslel takovou blbost viď ... ty šmejde :-D
Veverčák (upcbroadband.cz) 17.03.2015 22:14
Ale kdež, až budu chtít stáhnout počítadlo, tak ho vykuchám a nacpu místo něj otáčkoměr :o)))
zdendam (rychnov-city.cz) 18.03.2015 07:22
No, když už sis s tím dal takovou práci, taky jsi mohl udělat kontrolky na blinkry dvě. Co ti bude platné, když bude blikat, když nebudeš vědět, jestli doprava nebo doleva :-)
Jim (poruba.net) 18.03.2015 19:43
Aha, dík.
   

zpět na úplný začátek WEBu

   
    Chopper a cruiser